Co si vzít s sebou na dovolenou

5 věcí, na které nesmíte zapomenout

  • Platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Děti musí mít vlastní cestovní pas nebo občanský průkaz. U dokladů si předem ověřte dobu platnosti a možnosti použití
  • Ostatní cestovní doklady, cestovní smlouva, pokyny, letenka, jízdenka, řidičský průkaz apod.
  • Peníze, kreditní karta
  • Cestovní pojištění
  • Léky, které musíte užívat

Pro případ ztráty vám doporučujeme, abyste si před cestou udělali kopie dokladů a uložili je po dobu dovolené na jiném místě, než máte originál dokladů.

O ztrátě nebo krádeži nejen dokladů na dovolené jsme připravili samostatný článek.

Cestovní pojištění

Před odjezdem na dovolenou je nezbytné mít u pojišťovny sjednané alespoň základní cestovní pojištění. Na dovolenou si pak nezapomeňte s sebou vzít kartičku prokazující sjednání cestovního pojištění a ujistěte se, že na ní je telefonní číslo asistenční služby. Při cestě po Evropské unii doporučujeme si s sebou vzít také kartičku vaší zdravotní pojišťovny v České republice, která vám zajišťuje částečnou úhradu péče i v ostatních státech Evropské unie.

Hlavním účelem pojištění je úhrada léčebných výloh v případě, že po cestě a v zahraničí onemocníte nebo utrpíte úraz. Pojištění na cesty si můžete jednoduše sjednat online přes internet nebo může být zahrnuto i u platební karty. Ke každému zájezdu na našich stránkách nabízíme cestovní pojištění.

Výměna peněz a platební karty

Peníze na dovolenou si pohodlně vyměníte v bance nebo ve směnárně. Podle typu země, do které se na dovolenou chystáte, půjde převážně o výměnu světové měny euro (EUR) nebo americký dolar (USD). Před nákupem je dobré si zjistit nejvýhodnější kurzy měn. V zahraničí můžete zároveň používat platební karty. Ověřte si ve své bance výši poplatků za použití platební karty v zahraniční a platnost karty.

Léky a základní zdravotní potřeby

Nezapomeňte si s sebou vzít léky, které pravidelně užíváte. Pokud cestujete letadlem, je vhodné vzít si dostatečnou zásobu léků na cestu do příručního zavazadla. Mimo nich je vhodné vybavit se alespoň základní lékárničkou na cestu, do které patří:

  • obvazový materiál, nůžky a náplasti, dezinfekce pro ošetření drobných poranění,
  • přípravky na alergii a poštípání hmyzem,
  • teploměr, léky proti bolesti a na snížení teploty,
  • léky na průjem,
  • prášky či kapky proti žaludeční nevolnosti v dopravních prostředcích,
  • při letecké dopravě stahovací (kompresní) punčochy do letadla (zejména na dlouhé lety), pokud trpíte potížemi se žílami a krevním oběhem (doporučujeme konzultovat s lékařem),
  • ostatní léky dle osobní potřeby,
  • pokud chcete na dovolené podnikat i delší pěší či cyklistické výlety, zařaďte do své cestovní lékárničky také nějaké masážní emulze a masti podporující prokrvení svalstva a pokožky a působící proti svalové únavě.

Před cestou do exotických destinací, si v dostatečném předstihu ověřte povinné nebo doporučené očkování.

Mapy, průvodce, GPS navigace a slovník

Chcete-li se na své dovolené vydávat na výlety a nebýt přitom závislí na delegátovi či místních průvodcích, určitě se vám bude hodit mapa, turistický průvodce a kapesní slovník v klasické tištěné nebo elektronické podobě. O to víc, pokud jedete na dovolenou vlastní dopravou třeba i s koly. Zde využijete i GPS navigaci do auta, GPS na kolo, GPS do mobilu anebo outdoorovou turistickou GPS navigaci.

Objednání SMS nebo e-mailových zpráv v případě hrozícího nebezpečí

Díky projektu Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD), provozovanému Ministerstvem zahraničních věcí ČR, máte možnost být včas informováni během vaší dovolené o případném hrozícím nebezpečí. Stačí se zaregistrovat do systému DROZD, a tím objednat zasílání SMS zpráv nebo e-mailů s informacemi o přírodních katastrofách či sociálních nepokojích v zemi vašeho pobytu.

Celní limity aneb věnujte pozornost tomu, co můžete vyvézt do zahraničí a co si můžete dovézt z dovolené

Aby vaše dojmy z dovolené zůstaly pozitivní, doporučujeme, abyste si vždy pečlivě prostudovali pokyny na cestu od pořádající cestovní kanceláře, zejména část týkající se povoleného dovozu a vývozu zboží. Pokud jsou tyto informace nedostačující nebo nejasné, rádi vám pomůžeme.

V rámci své kontrolní činnosti odhaluje celní úřad vysoké počty případů nedovoleného dovozu zboží cestujícími při jejich návratu ze zahraničí (nejčastěji Egypt, Spojené Arabské Emiráty, Turecko). Ve většině případů se jedná o dovoz zboží podléhajícího množstevním, hodnotovým nebo zákazovým omezením (dovoz tabákových výrobků, alkoholických nápojů, suvenýrů a rostlinných výrobků apod.).

Mezi časté zakázané suvenýry, podléhající úmluvě CITES – obchodu s ohroženými druhy, patří například korály, některé druhy kaviáru, lastur, schránek mořských živočichů, výrobky z kůží, některá živá zvířata a rostliny. Další produkty s přísným režimem vývozu a dovozu jsou živočišné produkty, jako maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky. Podrobnější informace naleznete také na stránkách Celní správy ČR, České inspekce životního prostředí, Státní veterinární zprávy a stránkách Ministerstva životního prostředí.

Cestování automobilem (vlastní dopravou)

Při využití vlastní dopravy na vaši dovolenou nesmíte zapomenout na řidičský průkaz a při cestě do zahraničí na povinné pojištění - zelenou kartu. Pro snížení rizika na cestách vám doporučujeme využít Asistenční službu, která poskytuje kompletní pomoc řidičům v nouzi a zajistí případný odtah. S tím je výhodné spojit i uzavření havarijního pojištění do zahraničí. To vám v případě nouze pomůže nejen vyřešit všechny potíže, ale hlavně ušetřit i nemalou finanční částku. Mimo dobrého technického stavu vozidla, je dobré si zkontrolovat i základní povinnou výbavu:

  • náhradní elektrické pojistky a žárovky,
  • příruční zvedák hever a klíč na šrouby kol,
  • náhradní rezervní kolo,
  • výstražný trojúhelník,
  • auto lékárnička s neprošlou platností,
  • v některých zemích je povinná i výstražná reflexní vesta ve voze.

Připravili jsme pro vás článek o cestování autem.