Letecká přeprava těhotných žen

Jste těhotná a plánujete dovolenou, nebo vás čeká cesta letadlem? Myslete vždy hlavně na bezpečí své i svého miminka. Přinášíme vám doporučení pro cestu a pravidla přepravy těhotných žen u leteckých společností. Vždy si pro jistotu ověřte aktuální informace pro konkrétní letiště, některé postupy se mohou lišit.

Vždy se poraďte s lékařem

Jako první věc se vždy poraďte se svým lékařem. Zná váš celkový stav, průběh těhotenství, a je tedy schopen objektivně posoudit, zda je pro vás cesta letadlem bezpečná. Spoléhejte i na vlastní pocity.

Těhotná můžete většinou cestovat bez omezení až do 28. týdne těhotenství, pak některé letecké společnosti vyžadují potvrzení od lékaře, že vám cestu váš zdravotní stav dovoluje. Od 34. - 36. týdne těhotenství již většina leteckých společností přepravu těhotných žen neakceptuje. Přesná doba záleží vždy na dopravci. U vícečetného těhotenství je tento termín ještě dříve. Obecně se ženám nejlépe cestuje ve druhém trimestru, kdy je to i nejbezpečnější. Není vhodné cestovat do zemí, kde je třeba speciální očkování nebo je vyšší riziko nějaké nákazy.

Mějte u sebe potvrzení od lékaře

Zabalte si potvrzení od lékaře, nejlépe v angličtině - “Medical Information Form”, případně těhotenskou průkazku. Některé letecké společnosti poskytují vlastní formulář na jejich webových stránkách. Informovat leteckou společnost o tom, že jste těhotná, nemusíte. Snažte se vyžádat si sedadlo v uličce, ideálně blízko toalet. Vezměte si s sebou i číslo na vašeho lékaře a raději kontakt na nejbližší nemocnici. Nezapomeňte na dostatečnou hydrataci a pohodlné oblečení.

Na letišti využijte rychlejšího odbavení

Mnoho letišť poskytuje těhotným ženám rychlejší průchod odbavením a kontrolou - tzv. “fast track”. Standardních kontrolních rámů se bát nemusíte, jedná se o detekci kovů, nikoliv o rentgen. Personál letiště si od vás může také vyžádat potvrzení od lékaře.

Během letu se protahujte a požádejte o lepší sedadlo

Je důležité, aby jste se alespoň jednou za hodinu prošla a protáhla. Zvládnete-li to častěji, rozhodně chybu neuděláte. Pohyb je důležitý např. kvůli vyššímu riziku vzniku krevních sraženin v období těhotenství.

Nebojte se posádku požádat o místo v uličce, pokud ho nemáte, nebo požádat jiného pasažéra o výměnu. Pamatujte na dostatečný příjem tekutin a také na jídlo. Máte-li obavu, že by pro vás nemusela být strava v letadle vhodná, klidně si zabalte vlastní svačinu. Sendvič nebo tyčinky vám bez problémů projdou přes kontrolu. Pro jistotu si však ověřte před cestou, jaké potraviny se mohou do letadla brát.

Např. u oříšků se může stát, že na palubě bude pasažér s alergií a posádka veškerou konzumaci oříšků během letu zakáže, ale to vám pravděpodobně nikdo dopředu neřekne.

Nepodceňujte ani sebemenší změny vašeho stavu. V případě komplikací se nebojte oslovit posádku letadla, stejně jako delegáta v místě vaší dovolené. Pokud se na cestu správně připravíte a budete na sebe opatrná, zvládnete vše v pohodě a dovolenou si užijete.