Island

Island je synonymem drsně krásné nedotčené přírody plné jedinečných úkazů. Těšit se můžete na geotermální prameny a gejzíry, mohutné vodopády, pravé severské fjordy i uhrančivě modré ledovce. Tenhle ostrov na severu Evropy je opravdu nezaměnitelným kusem země, jehož obyvatelé se museli vyrovnat s vulkanickou činností i nepříznivým klimatem.

Počasí je zde proměnlivé se spoustou srážek, v zimě samozřejmě sněhových. Těšit se můžete na severskou architekturou v hlavním městě Reykjavíku, velryby brázdící oceán okolo a pobřeží obydlené tisíci rozmanitých ptáků.

Co je dobré vidět na Islandu? 5 top tipů

  1. Zlatý okruh (Golden Circle) je slavná trasa zahrnující tři největší islandská lákadla: národní park Þingvellir, geotermální oblast Geysir a vodopád Gullfoss. Musíte je zažít, ale připravte se na větší počet turistů.
  2. Pokud chcete zažít Island v celé jeho kráse, objeďte jej celý dokolo po oválné okružní silnici Ring Road. A občas z ní nezapomeňte odbočit do okolní divočiny.
  3. Island je plný termálních koupališť a bazénů. Nejslavnější je Modrá laguna (Blue Lagoon) nedaleko letiště Keflavík. Ideální zakončení dovolené na ostrově.
  4. Jako z jiného světa vám bude připadat Ledovcová laguna Jökulsárlón. Plovoucí kusy ledu oddělené od mohutného ledovce a mířící do oceánu zde totiž vytváří zcela surrealistickou scenérii.
  5. V zimě se sem vydejte za polární září. Od začátku podzimu do brzkého jara je možné pozorovat Aurora Borealis prakticky z celého ostrova.

9 věcí, které je před cestou na Island dobré vědět

  1. Island je členským státem Schengenské dohody. Občané České republiky mohou cestovat pouze s platným občanským průkazem.
  2. Místní měnou je islandská koruna (ISK). Platby kartou jsou běžné a žádané.
  3. Islandské klima je zcela nevyzpytatelné. I v létě může hodně pršet, hodně foukat nebo dokonce sněžit.
  4. Ceny jsou poměrně vysoké, ale služby mají odpovídající kvalitu.
  5. Jakékoliv výpravy mimo hlavní asfaltové silnice vyžadují vozy 4x4. Spousta silnic je sjízdných pouze v letních měsících.
  6. Nejlevnější formou ubytování je kempování, na ostrově jej ale můžete provádět pouze na vyhrazených místech a v kempech.
  7. Místní obyvatelé jsou velmi milí, ale poněkud introvertnější.
  8. Respektujte místní přírodu a zákazy vstupu na určitá místa. Mnohá z nich vznikla kvůli bezpečnosti.
  9. Islandština je germánským jazykem, naprostá většina místních ale mluví také anglicky.

Kdy jet na Island?

Ať sem jedete kdykoliv v roce, přibalte si teplé oblečení, čepice, rukavice, pláštěnky a nepromokavé boty. Islandské podnebí je neskutečně proměnlivé a zcela nevyzpytatelné.

Nejvhodnější čas na poznávání přírody a případně i vnitrozemí ostrova je rozhodně léto od června do srpna. Teploty jsou nejvyšší, dny prakticky nekončí a mnoho zajímavostí, včetně vysokých hor, je snadno dostupných.

Podzimjaro znamená méně turistů, a tedy větší klid. Připravte se ale na mráz, chlad a zpravidla nemožnost navštívit vnitrozemí ostrova či dokonc i některé atraktivity.

Ideální pro pozorování polární záře je zima. V tomto období můžete zažít i spoustu dalších specifických zimních aktivity, jako je jízda psím spřežení. Připravte se na kratší dny a mráz.

Jak se mluví na Islandu?

Oficiálním jazykem je islandština. Mladší generace a lidé pracující v cestovním ruchu však mluví velmi dobře anglicky. Nápisy jsou často ve dvou jazycích.

Ubytování a služby na Islandu

Dovolená na Islandu nabízí širokou škálu ubytování od obyčejných kempovišť, přes hostely a ubytovny až po vkusné luxusní hotely. Vzhledem k popularitě destinace je dobré rezervovat ubytování s co největším předstihem, obzvláště pak v letní sezóně. Připravte se na vyšší ceny, než jste zvyklí v Česku. Kvalita je ale velmi vysoká.

Jaké jsou islandské speciality?

Základem islandského jídelníčku jsou ryby a mořské plody, maso (zpravidla jehněčí), chléb a zelenina. Vyzkoušet byste měli typické delikatesy, jako je:

  • Skyr: hustý krémový jogurt s vysokým obsahem bílkovin slazený cukrem či ovocem.
  • Hangikjot: tenké plátky sušeného masa, obvykle jehněčího.
  • Pýlsur: islandské hot dogy posypané syrovou či smaženou cibulí.
  • Liquorice: různé druhy lékořicových pendreků.
  • Hverabraud: hutný černý žitný chléb.
  • Hákarl: žraločí maso minimálně šest týdnů fermentované.

Co si přivézt z Islandu?

Právě některou místní pochoutku můžete přátelům a rodině dovézt jako suvenýr. Oblíbené jsou také pletené výrobky z ovčí vlny, jako jsou svetry, čepice či ponožky.

Základní informace o Islandu

Hlavní městoReykjavík
Jazykislandština
Časové pásmo-1
Měnaislandská koruna
Rozloha103 125 km²
Počet obyvatel402 000

 

Lokality Island