Nil, jako zrod celého Egypta
Využila jsem nabídky zájezdu, protože jsem v Egyptě ještě nebyla. Přitom jde o jednu z nejprodávanějších zemí, kterou díky přijatelným cenám, hojně navštěvují čeští turisté, zejména mimo letní sezónu. Chtěla jsem se dozvědět o této destinaci víc, abych mohla informace předávat našim klientům.
Zejména jsem se těšila na 4denní plavbu po Nilu, která byla součástí programu. Zajímalo mě, jak bude loď velká, jak vypadají kajuty a vůbec celkově, jak to na takové lodi chodí, protože plavby po Nilu nabízíme pod poznávacími zájezdy hned od několika cestovních kanceláří.
Veronika Březinová, říjen 2018
Země nekonečných písečných pouští
Přes 90% egyptské přírody tvoří poušť. Život tu najdete především v deltě řeky Nilu a v přímořských letoviscích na pobřeží Rudého moře, které leží mezi Arabským poloostrovem a Afrikou.
Jediná egyptská řeka
Nil je druhou největší řekou na světě. Pramení v Burundi a teče na sever Afriky, kde se vlévá do Středozemního moře. Řeka Nil je pro Egypt velmi důležitá. Ve starověkém Egyptě přinášela řeka díky pravidelným záplavám úrodnou půdu, kde mohli Egypťané pěstovat různé plodiny. Každoroční záplavy zmizely až po vybudování Asuánské přehrady v 60. letech 20. století. Dodnes je oblast Nilu jediné úrodné místo Egypta.
Podmořský korálový svět
Pláže jsou opravdu nádherné a ještě krásnější je azurové moře s rozmanitým podvodním světem, který je tvořen především korálovými útesy. Proto je toto místo vhodné pro šnorchlování a potápění. Právě kvůli těmto aktivitám do Egypta jezdí většina turistů. I když musím přiznat, že většina korálů v Hurghadě jsou již značně poničené, proto bych doporučila např. oblast Marsa Alam.
Říjen je teplý, jako léto ve středomoří
V Egyptě je celoročně teplo, my jsme ho navštívili poslední týden v říjnu, kdy se teploty držely nad 30 °C. Voda měla příjemných 25 °C. V zimních měsících se brzy stmívá, už kolem 17 hodiny, což mi zrovna moc nevyhovovalo, protože jsme se na hotel vracely až k večeru, takže nebyla příležitost se zdokonalovat ve šnorchlování.
Březen až květen je obdobím velmi suchých větrů, které unášejí jemný písek a způsobují písečné bouře s oranžovým zabarvením oblohy.
Proslulá egyptská kultura a historie
Historie Egypta je velmi stará, bohatá a protknuta mnoha doposud neobjasněnými záhadami. První známky života, byly zaznamenány již 3000 př. n. l.
Nejstarší forma egyptského písma jsou hieroglyfy
Obrázkový systém písma je velmi složitý. Náš průvodce se nám snažil vysvětlit, jak se zaznamenávali počty obětí jednoho faraóna. Začátek byl docela jednoduchý, ale když to průvodce začal vysvětlovat, tak na konci už nechápal nikdo. Zajímavostí tohoto písma je i to, že nemá samohlásky, ale při čtení je vyslovovali.
Starověké egyptské památky
V Egyptě najdete nejvíce historických památek poblíž řeky Nil a kolem velkých měst. Za památkami do Egypta jezdí turisté opravdu z celého světa
My jsme měli možnost navštívit tyto:
- Asuán - klidné město ležící na Nilu, kde se těží žula, která je použita skoro v každé egyptské stavbě
- Chrám bohyně Isis (Eset) na ostrově Philae. Kvůli výstavbě první Asuánské přehrady býval chrám od roku 1902 na 10 měsíců v roce zaplaven. UNESCO chrám zachránilo a záchrana komplexu začala roku 1972 a trvala 8 let. Chrám byl rozebrán na jednotlivé kvádry a poté znovu složen na novém ostrově. V roce 1979 byl chrám zapsán na Seznam světového dědictví
- Abú Simbel – nejjižnější památka Egypta, 2 chrámy jsou vytesané ve skále. Větší chrám je krále Ramesse II. a menší chrám je jeho krásné manželky, královny Nefertari. Před velkým chrámem najdete 4 sochy faraóna, které měří 20 metrů.
Uvnitř velkého chrámu Ramesse II. jsou 4 sochy, které představují nejvyšší bohy Dolního a Horního Egypta, boha Ramesse II. a boha temnoty Ptaha. Chrám byl postaven tak, aby o jarní a podzimní rovnodennost ozářilo slunce 3 sochy (socha boha Ptaha zůstává v temnotě).
- Kom Ombo – chrám vystavěla dynastie Ptolemaiovců
- Město Edfu – chrám byl vybudovaný na počest boha Hora v podobě velké sochy sokola, kterou najdete na nádvoří
- Luxor – Karnak je asi největší chrámový komplex o rozloze 300000m2 a je zasvěcen především bohu Amonovi. Nejzajímavějšími částmi komplexu jsou Velká sloupová síň, Posvátné jezírko a Alej beraních sfing
- Údolí králů pohřebiště faraónů Nové říše. Na Tutanchámonovu hrobku si musíte zapotřebí dražší vstupenku, naleznete tam však pouze prázdný sarkofág. Chrám královny Hatšepsut je velmi zachovalý a část chrámu je vybudována ve skále
Pláže a servis
Pláže v Hurghadě bývají převážně písčité, široké a s pozvolným vstupem do moře. Každý hotel má svou hotelovou pláž, kde jsou zpravidla lehátka a slunečníky zdarma. Většina hotelů nabízí bar na pláži a každý dobrý hotel disponuje na pláži také sprchou. Velmi oblíbené jsou rovněž uměle vytvořené laguny, které pak převážně využívají rodiny s dětmi, protože ten vstup do moře je opravdu pozvolný a bez korálového podloží.
Korály jsou téměř všude
Nicméně v Hurghadě jsou korály dost zničené, hlavně tedy v hotelech v centru města. Pokud tedy chcete šnorchlovat nebo se potápět a nechce jet do Marsy Alam nebo Sharmu, tak doporučuji oblast Makadi Bay, Safaga, kde najdete opravdu bohatý podmořský život. Hotely mívají také svá mola. Tato mola využívají klienti, kteří si chtějí zaplavat a nechtějí chodit přes korálové podloží nebo právě ke šnorchlování. Může se Vám ale stát, že kvůli silnému větru, bude molo uzavřeno.
Egyptská gastromie
Tradiční egyptská kuchyně je hodně ovlivněna arabskou, tureckou, africkou, ale i evropskou kulturou. Převážně se jedná o kořeněná jídla. V Egyptě používají spoustu různého koření a bylinek.
Na hotelech převažuje all inclusive
Klienti si mohou vybrat z nepřeberného množství jídel. Najdete tam vždy několik druhů salátů, polévky, různé druhy masa na spoustu způsobů a také ryby. Řekla bych, že hlavní přílohou je rýže nebo kuskus, ale samozřejmě tam najdete i hranolky nebo brambory. K těmto přílohám pak patří různé druhy omáček, které vždy jídlo perfektně doladí. V rámci all inclusive máte vždy po celý den pití zdarma, a to většinou i v každém hotelovém baru.
V zimě je nabídka ovoce chudší
Zelenina a ovoce, je samozřejmostí. V zimních měsících výběr ovoce není až tak velký. Většinou na stolech najdete jablka, banány, pomeranče, meloun a hroznové víno. Nechybí ani zákusky, které jsou opravdu velmi sladké, tak jako v Turecku. Takže, kdo není úplně na sladké, tak mu bude stačit pouze nějaká ochutnávka.
Stravování mimo hotel nedoporučuji
Na ulicích ve městech najdete spousty stánků s jídlem, ovocem a zeleninou. Určitě doporučuji kupovat pouze ovoce a zeleninu, které se dají oloupat.
Pozor na změnu střevní mikroflóry
V Egyptě si dávejte pozor na žaludeční potíže, kterými zde trpí většinou Evropané. Příčinou jejich vzniku je rozdílná střevní mikroflóra. Pijte pouze vodu balenou a nedoporučuje se příliš velká konzumace salátů, které se oplachují vodou z kohoutku. Pokud už problémy nastanou, kupte si účinný lék, Antinal, který seženete v každém hotelovém resortu.
Výlet k pyramidám v Gíze
Kromě historických památek, které jsem uvedla výše, můžete navštívit ještě hlavní město Káhiru, zajet si na ostrov Giftun nebo si třeba udělat výlet do pouště. Káhira- jezdí se vždy brzy ráno a vrací se až pozdě večer. Ve městě navštívíte Egyptské muzeum, následuje prohlídka výrobny papyru. Výlet je spojen s prohlídkou pyramid v Gíze a Sfingy. Jedná se o dražší výlet.
Výlet na ostrov Giftun
Celodenní výlet, který je spojen s obědem na lodi. Než doplujete na ostrov, tak se dělají 2 zastávky na šnorchlování a potápění. Na ostrov se pluje cca 1,5 hodiny. Je to opuštěný ostrov, jenž je obklopen korály. Najdete zde bílé pláže. Zajímavostí je, že písek je tvořen rozpadlými mušlemi a korály, proto je hrubý. Ostrov je nazýván egyptskými Seychelly nebo Tahiti.
Motosafari
Oblíbený půldenní výlet. Na čtyřkolkách jedete do pouště, do beduínské vesničky a máte taky možnost projet se na velbloudovi. Další výlety jsou např. plavba lodí s proskleným dnem, šnorchlování s delfíny, plavba ponorkou nebo luxusní lodí.
Délka letu je max. 4 hodiny
České CK nabízejí i přímé lety z Ostravy a Brna obvykle s leteckou společností Travel Service. Některé kanceláře létají s egyptskými leteckými společnostmi, jako jsou Air Cairo nebo AMC airlines. Dle recenzí našich klientů, bych spíše volila Travel Service, kde si navíc můžete zakoupit i jídlo na palubě nebo ho dopředu objednat.
Místní doprava je chaotická až šílená
Ve městech všichni řidiči ignorují veškeré značení a jezdí, jak chtějí. Na každého troubí a pokřikují a mezi ten všechen zmatek se motají místní, kteří přebíhají přes cestu. Z hotelu do města se můžete dopravit taxíky, které nejsou tak drahé, ale vždy je třeba smlouvat. Nebo také můžete využívat místní minibusy, které jsou taktéž bezpečné.
Při nákupech musíte smlouvat
Zdejší obyvatelé jsou především Arabové. Egypťané jsou milí, přátelští a ochotní lidé. Většina lidí jsou muslimové, menší část pak křesťané. V Egyptě se mluví arabsky, ale ve městech, turistických oblastech se domluvíte anglicky.
Egypťané mají obchodního ducha, a proto se Vám snaží pořád něco vnutit a ukecat Vás. Pokud máte o nějaký suvenýr zájem, je třeba smlouvat, smlouvat a zase smlouvat. Mně, osobně, je to proti srsti a nemám takové handrkování ráda. Ale ceny těch suvenýrů jsou tak nadsazené, že smlouvat musíte, protože oni s tím počítají. Pokud nemáte o nic zájem, tak doporučuji je zcela ignorovat a bez jediného pohledu jít dál a nezastavovat se.
Spropitné
Určitě je dobré vědět, že v Egyptě se dává spropitné, tzv. „bakšiš“. Je to sice dobrovolné, ale je to zvykem. Např. za úklid pokoje necháte na posteli dolar nebo řidiči, který Vás veze na hotel apod.
Pokladnice fascinujících starověkých památek
Všichni o Egyptě básní, jak je skvělý. Jezdí sem šnorchlovat, kvůli krásným korálům, památkám, v zimních měsících za teplem k moři atd. Já jsem byla naprosto unešená z památek, které jsou opravdu fascinující. U každé památky jsem se musela zamýšlet, jak je možné, že v tak dávné době byli schopni postavit tak velkolepý chrám, bez nynější techniky. A co je hlavní, že doteď, po tisících letech, stále tyto památky stojí.
Úchvatná řeka Nil
Další, co mě na Egyptě uchvátilo, je řeka Nil. Plavba trvala 4 dny a bylo to něco neskutečného. Bylo přímo úžasné ležet na terase lodi, slunit se, popíjet drink a kochat se. Panoramata kolem řeky jsou krásná. Vidíte řeku, která se napojuje na zelená políčka, kde se pasou krávy a za nimi je jen poušť. Žádné města. Řeka je obživou pro celý Egypt, protože kolem ní jsou různá pole a plantáže. Bez této řeky by Egypt ani nevznikl.
Krokodýl Nilský
Zajímavostí je třeba i to, že v Nilu žije krokodýl nilský, který patří mezi největší druhy. I když jsem krokodýla z lodi vyhlížela, tak jsem bohužel žádného neviděla, ale měla jsem možnost je vidět mumifikované v muzeu, což byl také zážitek.