Ostrovy Andamanského moře: fascinující zážitek v ráji
O této nejnavštěvovanější zemi jihovýchodní Asie jsme uvažovaly hned po návratu ze Srí Lanky, kdy jsme plny dojmů toužily poznat další zajímavou asijskou zemi. Nabídku na Thajsko jsme vyhlížely poměrně dlouho, a když přišla pozvánka, bylo rozhodnuto. Fascinující buddhistické království s nádhernými tropickými plážemi, množstvím památek a nedotčenou přírodou bylo jasnou volbou. Cesta kombinovala ostrovy Andamanského moře – Krabi, Ko Lantu, Phi Phi a Phuket s výlety na známou Maya Bay, Railay Bay, Phranang Bay, Bambusový ostrov. Old Lanta Town a další zajímavá místa daných ostrovů.
Petra Cejpková, Monika Jakoubková, říjen 2018
Do Thajska kdykoliv během roku
Thajská příroda je velice rozmanitá. Na každém ostrově vás okouzlí výhledy na vápencové a krápníkové útvary. Thajsko se vyznačuje tropickým monzunovým podnebím se třemi ročními obdobími (období horka a vlhka, období chladu a sucha a třetí je období dešťů). Thajsko lze navštívit prakticky v kterémkoliv ročním období, jelikož se celoročně teploty pohybují okolo 30°C. Hlavní sezóna trvá od listopadu do března. Panuje zde suché počasí s málo srážkami, hodně slunečnými dny a relativně nižšími teplotami. Krajina je zde po deštích krásně zelená. Thajsko můžete navštívit i v průběhu období dešťů. Deště trvají většinou krátkou dobu (1-2 hodiny) nebo prší přes noc. My jsme cestu absolvovaly poslední týden v říjnu, tedy v období, kdy končí období dešťů. Pořádnou bouři jsme zažily hned první večer na Krabi (máme pocit, že trvala od večera skoro celou noc), další tři večery už pouze lehčí a krátký déšť, přes den jsme měli krásně jasnou oblohu.
Nezapomeňte na respekt ke královské rodině
Thajsko, nebo-li Thajské království je konstituční monarchie, kde je hlavou státu král. Původní název země byl Siam. Po smrti krále Rama IX. v roce 2016 usedl na trůn jeho syn Vatčirálongkón (65 let). Jeho popularita se nedá srovnat s jeho otcem, neboť tento nástupce je pověstný svými manýry a divokými večírky. Jelikož je ale monarchie předmětem povinné úcty (jedna z nejpřísnějších na světě vůbec), urážky se trestají až desítkami let vězení. Proto si nikdo nedovolí nahlas vyslovit svůj názor. Stejně tak už i mnoho cizinců bylo potrestáno. V několika případech stačilo na blogu na webu/facebooku kritizovat majestát. V zahraničí žádný postih daným jedincům nehrozí, stačí však přicestovat znovu do Thajska a hrozí okamžité zatčení. Thajsku se často přezdívá „země tisíců Buddhů“, jelikož buddhismus je zde patrný na každém kroku. Napodobeniny Buddhy jsou posvátné. Návštěva buddhistických chrámů a památek je povolena jen v dostatečném oblečení, nejsou povoleny minisukně, odhalená ramena a krátké kalhoty.
4 nejkrásnější místa Thajska
Celkem jsme v Thajsku navštívily 4 místa – Krabi, Ko Lantu, Phi Phi a Phuket. Krabi – zde je možnost navštívit městskou pláž Ao Nang Beach - písečná pláž s pozvolným vstupem do moře. Kolem pláže je promenáda se spoustou restaurací, barů a obchůdků se suvenýry. Dále je zde možnost navštívit pláže Railay Beach a Phranang Bay – nejkrásnější pláže Thajska s výhledem na vápencové skály porostlých džunglí. Ko Lanta – zde jsme byly ubytovaní přímo u pláže Klong Dao Beach - krásná dlouhá písečná pláž s pozvolným vstupem do moře. Na pláži se nachází restaurace a bary. Je zde však velký odliv. Ostrov vhodný pro osoby toužící po klidu, nejedná se o přeplněné pláže a rušná turistická letoviska. Ko Phi Phi – nádherné pláže s bílým pískem a tyrkysovým mořem. Navštívily jsme zde pláž Long Beach – písečná pláž s pozvolným vstupem do moře. Při cestě na Long Beach můžete využít koupání i na několika menších plážích. Na Phi Phi jsme také navštívily zátoku Maya Bay, kde se nachází opravdu panenský ráj s možností šnorchlování a krmení ryb. Od letošního roku je zde zákaz vstupu na pláž, kvůli obnově zničených korálů. Phuket – Patong Beach – 3 kilometry dlouhá písečná pláž s pozvolným vstupem do moře, možnost vodních atrakcí, půjčení lehátek. Phuket – Patong Beach – dlouhá píseční pláž s pozvolným vstupem. Na pláži velké množství restaurací. Lehátka a slunečníky skoro vůbec nejsou k dispozici, nicméně je zde spousta stromů, které poskytují na kraji pláže stín.
Jedinečná a také dosti ostrá thajská kuchyně
Thajská kuchyně patří mezi nejlepší kuchyně z celého světa a vyniká především svou pálivostí. Jídla jsou velmi dobrá, ale většinou velmi ostrá a kořeněná. Častou přísadou thajských pokrmů je koření, ovoce, kokosové mléko a kešu oříšky. Mezi největší klasiky thajské kuchyně patří všemožné druhy nudlí, které Thajci servírují s různými druhy masa i zeleninou. Zajímavostí zde je, že se vše jí lžící a vidličkou se na lžíci pouze přihrnuje, neboť vidličku považují za nečistou a proto by se neměla vkládat do úst. V restauracích jsou na cizince zvyklí a chápou, že ne všichni snesou ostrá jídla jako oni, a proto se nás skoro ve všech navštívených zařízeních ptali, jak moc ostré jídlo chceme. Z dezertů určitě stojí za ochutnání tzv. mango sticky rice neboli lepivá rýže s kokosovým mlékem s kousky čerstvého manga. My jsme měly stravování zajištěné v hotelech formou snídaně. Na večeře jsme si vždy zašly do místních podniků.
Která místa nesmíte v Thajsku opominout?
Krabi nabízí spoustu míst, které stojí za to navštívit, jak již na pevnině, tak v průzračných vodách Andamanského moře. Za navštívení určitě stojí Railay Beach jedna z nejkrásnějších a nejoblíbenějších pláží v zemi. Na Ko Lnatě jsme využily půldenní okruh po ostrově. Navštívily jsme nádherné pláže, Old Lanta Town – původní přístav ostrova s ukázkami více jak 100 let staré čínské architektury, rybářskou vesnici, budhistický chrám a vesnici kočovných mořských cikánů. Co se týče ostrova Phi Phi, tak zde zapomeňte na návštěvu historických a kulturních památek. Phi Phi zaujme nádhernou panenskou přírodou, která bere dech. Jednoznačně nejnavštěvovanějším místem je zde zátoka Ao Maya neboli Maya Bay, kterou můžete znát z filmu ,,Pláž“. Zde jsme využily půldenního výletu lodí kolem ostrova Phi Phi Leh na Maya Bay, s možností šnorchlování, krmení ryb a prohlídkou Vikingské jeskyně. Pokud chce člověk v Thajsku rušnější místo s možností nočního života, tak pravou volbou je na Phuketu Patong – nejslavnější, nejnavštěvovanější, zkrátka hlavní zábavní tepna ostrova.
Trajektem, tuktukem i dřevěnou loďkou
Do Thajska jsme cestovaly s leteckou společností Quatar Airways, letěly jsme Praha – Doha - Krabi a zpět Phuket – Doha – Praha. Cesta proběhla bez problémů. Za sebe můžeme říct, že se jednalo o nejhladší přistání, která jsme během svých cest zažily. Na každém letu byla podávána dvě teplá jídla. Co se týče místní dopravy, na ostrovech je možnost využit místních tuktuků. K dopravě po moři jsou zde využívány místní dřevěné loďky (dle zvuku a kouřových efektů zřejmě s motorem z náklaďáku). Mezi jednotlivými ostrovy jsme se dopravovaly trajekty, které byly vybaveny velkoplošnými obrazovkami s promítanými filmy. Jak jsou ovšem Thajci zvyklí, nepřiměřeně klimatizované prostory. Proto doporučuji šátek nebo mikinu s sebou. Stejně tak pozor na zacházení se zavazadly na trajektech, opravdu se s tím nemazlí.
Země svobodných
Thajsko, jehož název znamená „země svobodných“, bývá často označováno za „zemi úsměvů“. Thajci jsou pohodoví, spokojení lidé, kteří mají neustále úsměv na tváři. Jen tak něco je nerozhází, zřejmě hlavně díky Buddhismu. Kvůli Buddhismu je potřeba si dát pozor na některá pravidla. Nohy považují jako špinavé a je proto neuctivé směřovat chodidly k jiné osobě nebo ukazovat na prsty na noze (například i na soše). Stejně tak osobní kontakt - při setkání si nepodávají a netřesou rukama, místo toho sepnou ruce jako při modlitbě a skloní hlavu. Toto gesto se nazývá ,,vaj“. Thajským úředním jazykem je thajština. Jedná se o tonální jazyk a je poměrně složité se ho naučit (1 slovo může mít několik významů, podle tónu s kterým je vysloveno). Proto stále mnoho Thajců neumí číst a psát a zastávají názor, že to nepotřebují. Delegátka, která naši skupinu provázela, měla mnohdy také problém s domluvou, a to mluvila skvěle anglicky i thajsky.
Západ slunce na Ko Lantě, vzpomínka na celý život
Z pobytu v Thajsku jsme byly velmi nadšeny a věříme, že jsme zde nebyly naposledy. Thajsko je velice rozmanité a z naší návštěvy jsme měly možnost vidět pouze zlomek této úžasné země. Určitě bychom se sem rády vrátily a objevily památky a zajímavosti dalších částí, například středního Thajska. Z našeho pobytu nás nejvíce okouzlil ostrov Phi Phi, jeho rozmanitost, bílé pláže a tyrkysové moře. Stejně tak nezapomenutelný západ slunce na Ko Lantě zůstane dlouho v našich hlavách :). Při návštěvě jižních ostrovů bych ostatním doporučila kombinaci minimálně dvou až tří ostrovů a také výlety na menší, panenské ostrovy, kterým byl například Bambusový ostrov.