Prosluněné Tunisko pro odpočinkovou dovolenou za rozumnou cenu

Koncem dubna, jsem byl na studijním pobytu v Tunisku. Účelem cesty, byla návštěva hlavních turistických destinací, spojená s prohlídkami hotelů. Turistický ruch v Tunisku je státem preferovaný a všechny hotelové komplexy jsou minimálně na úrovni evropských standardů. To je zárukou toho, že si můžete v Tunisku, které leží v subtropickém pásmu, užít skvělou dovolenou za přijatelnou cenu a pobytem na jaře či na podzim, si prodloužit i léto! Pro ochranu turistického ruchu, byla v Tunisku zavedena přísná bezpečnostní opatření, takže je zde zcela bezpečně. Všechny hotely se nacházejí v dobře střežených turistických resortech a každý z nich disponuje vlastní ochrankou.

Jiří Blažej, duben 2017

Turisticky nejoblíbenější tuniský ostrov Djerba, na jihu země, je spojen s pevninou silnicí a vodním trajektem. Jižní část země je velmi chudá. Cestou na sever, k turistickým centrům Monastir, Sousse, Hammamet a hlavnímu městu Tunis, vás obklopují nekonečné, mnoha kilometrové olivové háje. Severní část země je znatelně bohatší a civilizovanější, byť oproti Evropě, jen částečně. Hlavní turistická sezóna, začíná od května do konce října, ale Tunisko, zejména jižní část, ostrov Djerba nebo Zarzis, navštěvují, díky příznivým klimatickým podmínkám, turisté po celý rok. V době mého pobytu, poslední týden v dubnu, dosahovaly teploty až 26°C a teplota moře se pohybovala okolo 19-22°C. Celý týden, svítilo slunce, ale během dne pofukoval všude přítomný vítr. K večeru se citelněji ochladilo, na pouhých 15°C. Doporučení: Nezapomeňte přípravky na ochranu proti komárům a hmyzu. Replent a Raid do zásuvky. Často se hodí i sprej na hubení lezoucího a létajícího hmyzu.

Arabská země Tunisko, leží v severní Africe a svým charakterem se velmi podobá Egyptu. Rozdíl je pouze v tom, že není tak bohatá na množství významných historických památek, ale může se pochlubit velmi slavnou historii, kterou zná téměř každý. Původní obyvatelé Tuniska byli Féničané a připomeňme si 3 slavné Punské války, kdy došlo ke zničení světově proslulého Kartága, jehož ruiny s vykopávkami, dodnes leží v jedné ze čtvrtí hlavního města Tunisu. Neméně slavný je i římský amfiteátr z roku 230 n. l. Koloseum v El Jem.

Břehy Tuniska omývá Středozemní moře. Téměř všechny pláže jsou písčité a v prostoru hotelových resortů, pravidelně udržované. Všude jsou k dispozici lehátka se slunečníky. Vstup, do převážně čistého a průzračného moře, bývá často velmi pozvolný. To je velké plus pro rodiny s malými dětmi, které se mohou v moři bezstarostně cákat a vydovádět. Většina hotelů s all inclusive má v blízkosti pláží bar i venkovní jídelnu, aby se hosté nemuseli přes polední oběd převlékat a chodit do jídelny hotelové. Každý resort, který jsem navštívil, má minimálně 2-3 bazény, kde se můžete během dne občerstvovat v místním pool baru. Tak jako v Egyptě, Turecku a dalších evropských letoviscích, jsou v rámci služeb all inclusive, všechny nealko a alkoholické nápoje místní výroby zdarma. Doporučení: Chraňte se před sluncem a vezměte si sebou přípravky na opalování s vyšším ochranným faktorem, min. 15 a více.

Zájezdy do Tuniska, z výběru několika cestovních kanceláří, najdete na stránkách www.zajezdy.cz/dovolena-tunisko/. V nabídce CK je velká řada fakultativních výletů, ale samotné cestování, na vlastní pěst, za nákupy, památkami či do okolí se nedoporučuje. Za zmínku stojí římský amfiteátr z roku 230 n. l. Koloseum v El Jem, který byl schopen pojmout až 40 000 diváků. Nachází se necelých 70 km od Monastiru, Sousse a pouhých 45 km od Mahdie. Na předměstí hlavního města, Tunisu, se dochovaly ruiny a vykopávky slavného města Kartága, poblíž destinace Hammamet. Na ostrově Djerba, v obci Midoun se každé úterý koná berberská svatba a také můžete navštívit známou krokodýlí farmu. V Guellala zase můžete navštívit středisko výroby keramiky. My jsme na Djerbě vypluli pirátskou lodí na Ostrov plameňáků, kde jsme za rytmu všude přítomné disko hudby a bujarého popíjení, ochutnali místní speciality a grilované maso. Bohužel, od dubna do října na ostrově plameňáky nespatříte, ale výlet s piráty si užijete.

Na Djerbu jsme letěli z Prahy, tuniskou leteckou společností Tunisair, necelé 3 hodiny. Při cestě tam, musíte povinně vyplnit „příletovou kartu“. Horní část si ponechají na celnici a spodní část si uschovejte, budou ji po vás chtít přít cestě zpět. Letět s Tunisair má svoje výhody! Nemusíte hlídat váhu zavazadel, protože na osobu má kufr povolenou hmotnost 23 kg, stejně jako u dálkových letů. Navíc dostanete v letadle teplé a chutné jídlo, což je u jiných charterových společností minulostí. Let byl klidný a bez zpoždění, odbavení na Djerbě i odvoz autobusem do hotelu, probíhal v pořádku a bez komplikací. Naprostá spokojenost.

Kvalitní a chutná tuniská jídla, byly pro mě velkým a milým překvapením. Tak, jako ve všech turistických destinacích, ani Tunisko není výjimkou. Někde je kvalita a výběr jídel nadstandardní, jinde průměrná, ale vždy, je z čeho vybírat a pochutnáte si. Při návštěvě hotelových restaurací s obsluhou, bylo nejčastěji podávané klasické jídlo brik – s vejcem, tuňákem, mletým masem, cibulí a bramborami nebo jen vajíčkem plněný piroh z listového těsta, smažený v olivovém oleji. Mastná papriková polévka chorba (čorba), zahuštěná těstovinami nebo podávaná s pečivem, byla obvykle předkrmem. Velmi tradiční pochoutkou a hlavním chodem bývá kuskus, podávaný se zeleninou a kuřecím i skopovým masem, dušené ve vlastní šťávě v uzavřeném hliněném hrnci. Doporučení: Stejně jako v Egyptě, tak i v Tunisku, můžete mít žaludeční potíže a průjem, způsobený rozdílnou střevní mikroflórou, než na kterou jsme zvyklí z Evropy. Pijte výhradně vodu balenou nebo ze zásobníků a vybavte se léky na střevní potíže. Osvědčený je Antinal, případně Endiaron.

Tunisko je pro Evropany vyprahlá a chudá země, ale místní obyvatelstvo tak žije po celá staletí. Tunisané, jsou usměvaví, vstřícní a přívětivý lidé. Až do roku 1956, byla země francouzskou kolonií, což se promítlo i do způsobu života Tunisanů, jejich kultury i politiky. Z arabských zemí, patří muslimské vyznání mezi nejméně ortodoxní. Není zde povoleno mnohoženství, ženy nemusí být zahaleny a mohou volit. V Tunisku je zavedena i povinná školní docházka. Domluvíte se zde anglicky a téměř 90 % Tunisanů umí francouzsky.

Tunisko je významnou turistickou destinací, vhodnou pro všechny, co se rádi opalují, koupou a odpočívají na pláži či u bazénu. Na své si přijdou i milovníci vodních sportů či golfu. Velká většina hotelových resortů je vybavena dětskými koutky, kluby a vodními atrakcemi, takže pobyt v Tunisku je ideálním místem pro dovolenou rodičů s malými dětmi. V několika hotelech jsou i čeští animátoři, kteří největší pozornost věnují dětem. Dětské kluby jsou pro děti od 4 do 14 let. Mladší děti mohou být v dětském klubu pouze v přítomnosti rodičů. Toto pravidlo platí obecně všude. Tunisko mohu doporučit nejen rodinám s dětmi, ale úplně všem, kteří si chtějí užít odpočinkovou dovolenou za skvělou cenu!

Neváhejte nás kontaktovat

Lucie Němcová
Lucie Němcová
S výběrem nebo nákupem
zájezdu vám pomohu
222 200 610
dnes 8–18 h