Velký okruh Arménií
Arménie je podle našeho názoru málo navštěvovaná a neprobádaná země. O Arménii existuje na internetu i v knihách relativně málo informací, proto nás lákalo jet na místo, které není pečlivě popsáno v mnoha cestopisech. To, že má své kouzlo, jsme se nakonec přesvědčily, jak při důkladnějším průzkumu, tak i při cestě samotné.
Barbora Pokorná, Michaela Venhodová, říjen 2018
Arménie – horká léta a studená zima
Arménie má suché klima, pro které jsou typická horká léta a studené zimy. Nejvhodnější doba pro návštěvu Arménie je květen až září. V květnu, červnu a září je vhodné vydat se do nižších hor nebo za památkami, protože teploty ještě nejsou vysoké. Pro pohyb ve vyšší nadmořské výšce je vhodnější červenec a srpen. Arménské podnebí se výrazně liší podle nadmořské výšky, takže i přes velmi malou vzdálenost mezi jednotlivými místy může být klima výrazně jiné. Když bude v hlavním městě Jerevan 30 stupňů, tak o 40 km dále je možné narazit na sníh. Teploty v Arménii se v době našeho pobytu, koncem října, pohybovaly mezi 3 - 10 °C v noci a přes den mezi 10 - 15 °C. Obvykle bylo polojasno s občasnými přeháňkami. Je dobré mít sebou svetr nebo mikinu, nosit více vrstev a přizpůsobit se tak aktuální teplotě.
Arménie patří k nejstarším křesťanským zemím světa
Celá země je poseta starými, zejména křesťanskými, památkami. Důležitým symbolem země je hora Ararat, kde podle legendy přistál Noe se svou Archou. Hora Ararat se nyní nachází nedaleko Jerevanu za tureckou hranicí. Velkou část tradiční kultury tvoří i hudba a tanec. Známým je tradiční hudební nástroj duduk, který má historii více než 3000 let. Zajímavá místa a památky v Arménii: hlavní město Jerevan, malé město a poutní místo Vagharšapat (původně Ečmiadzin), klášter Geghard, klášter Khor Virap, jezero Sevan, vyhaslá sopka a oficiálně nejvyšší arménská hora Aragat.
Chrám Slunce v Garni
Arménie byla součástí helénské civilizace a z té doby se zachoval jediný pohanský chrám. Byl postaven v pohanské éře Arménie králem Trdat v prvním století a zasvěcen bohu slunce. Najdete ho asi 30 kilometrů od hlavního města Jerevanu ve vesničce Garni. Chrám se stal od roku 301, kdy Arménie přestoupila na křesťanství letním sídlem králů a proto můžeme v blízkosti chrámu obdivovat pozůstatky královského paláce, zejména nádhernou dochovanou mozaiku královských koupelí. Poničilo ho zemětřesení v druhé polovině 17. století, ale v 70. letech 20. století byl znovu obnoven. Chrám v Garni byl v roce 2000 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Klášter Geghard
Unikátní klášter, jehož minulost sahá až do 3. století. Hlavní chrám byl ale postaven až někdy kolem roku 1215. Geghardský klášter zahrnuje množství kostelů a hrobek, přičemž většina z nich je vytesána přímo do skály. Přilehlé údolí Azat tvoří další dominantu celé krajiny. Klášter je od roku 2000 zapsán společně s údolím na Seznamu světového dědictví UNESCO
Chrámový komplex Echmiadzin
Místo zavané „Arménský Vatikán“. Duchovní centrum země, kde je jeden z největších katolických chrámů na světě – Eschmiadzin. Tento chrámový komplex je sídlem arménského patriarchy, hlavy katolické církve v Arménii
Archeologické naleziště Zvartnots
Katedrála Zvartnots byla postavena v 7. století. Nyní jsou zde již jen ruiny katedrály. Zvartnots byl zapsán v roce 2000 spolu s blízkým Echmiadzin na Seznam světového dědictví UNESCO.
Klášter Noravank
Vystavěný na skále nad údolím, na severní straně malebného kaňonu řeky Amagha. Krásné údolí pod ním a do červena zbarvené skály všude okolo. Noravank v Arménštině znamená „nový klášter“. Dominantou jsou dva vysoké kostely blízko u sebe, starší chrám sv. Jana Křtitele (Surb Karapet) byl budován postupně (1216–1227). Později k němu byla ještě přistavěna kaple svatého Řehoře (1275). Novější a větší chrám Matky Boží (Surb Astvatsatsin) byl dokončen v roce 1339. Tento je zajímavý navíc tím, že je dvoupatrový. V přízemí je obřadní síň s hrobkou, ve druhém patře, které je přístupné pouze po úzkém vysutém schodišti bez zábradlí, umístěném na fasádě, je pak vlastní kaple.
Dále jsme navštívily dílnu na ruční výrobu koberců a firmu na ruční tesání náhrobních kamenů. Také jsme zhlédly výrobu chleba lavaš.
Arménie stát v Zakavkazsku
Arménie leží v jihozápadní Asii, bez přístupu k moři. Na severu hraničí s Gruzií, na východě s Ázerbájdžánem a Náhorním Karabachem, na jihu s Íránem a na západě s ázerbájdžánskou enklávou Nachičevan a Tureckem.
Arménská kuchyně ve znamení mletého masa a zeleniny
Náš pobyt v hotelu měl zahrnovat pouze snídaně. Arménská CK Ztravel nám však na místě domluvila na každý den ještě pozdní oběd a poslední den také večeři. Typické pokrmy obsahují arménský chléb lavaš, mleté maso a nikdy nechybí ani zelenina. Nejznámější jídla: Tolma – vinné listy s mletým masem a česnekovo-jogurtovým dresinkem, Adžab-sandal – míchaná zelenina s hovězím masem, lilkem, paprikou, cibulí atd., Lahmadžo – Lavaš s mletým masem, Tjvjik – hovězí vnitřnosti smažené s cibulí, Spas – jogurtová polévka, Khash – polévka z hovězích noh.
Z alkoholu je nejznámější arménský koňak (značka Ararat). Místní si často pálí různé pálenky a k dostání je i pivo a víno. Místní alkohol většinou kombinují s pojídáním sýra, zeleniny a chleba. Pálenka se nalévá při každé příležitosti.
Pokud se vyhneme restauracím se zahraničním jídlem a budeme se držet místní kuchyně, ušetříme. Ceny jsou celkově nepatrně nižší než v Česku.
Arménie letecky – z Prahy přes Kyjev do Jerevanu
Do Arménie jsme cestovaly s leteckou společností Ukraine Airlines International. Letěly jsme Praha – Kyjev – Jerevan a stejně zpět. Letecká společnost nepodává žádné jídlo. Na místě jsme se dopravovaly pouze autobusem, který zajišťovala místní partnerská CK Ztravel. Nejčastější způsob dopravy je prostřednictvím maršrutky (minibusy s názvy měst v arménštině, případně označené číslem). Tento minibus je oblíbený dopravní prostředek místních obyvatel.
Arménci jsou přátelští a pohostinní
Obyvatelé Arménie jsou velmi přátelští a pohostinní. Jsou velkými gurmány a i přes ekonomické problémy dodržují tradice stolování, kterou mj. utužují rodinné, přátelské či partnerské vztahy – pozvání na oběd či večeři by tudíž nemělo překvapit a mnozí hostitelé by se mohli urazit, pokud je pozvání odmítnuto. Ke stolování patří též bohaté pití alkoholu. Hosté často dostávají dárky, obvykle vyhlášený arménský koňak.
Z celkového počtu cca. 3 milionů obyvatel tvoří většinu Arméni (98 %). Většina obyvatel (95 %) jsou křesťané (Arménská apoštolská církev). Druhou nejpočetnější skupinou jsou Jezídové (1 %). Jedná se o etnicko-náboženskou komunitu, jejímiž příslušníky jsou především Kurdové. V jejich náboženství najdeme prvky hinduismu, zoroastrizmu, křesťanství, judaismu a islámu. Jezídové věří v Boha jakožto stvořitele světa a v sedm andělů, z nichž nejvýznamnější je Melek Táús (Anděl Páv).
Arméni jsou pracovití lidé, avšak vzhledem k neutěšené životní úrovni většina obyvatelstva odjíždí za prací do Ruska. Protože zemi postihlo ve 20. století mnoho krizí, více než polovina obyvatel žije pod hranicí chudoby.
Arménie je krásná země
Arménii doporučuji navštívit. Po dobu našeho zájezdu jsme měli zajištěný autobus. Vždy jsme zastavili na turisticky nejznámějších místech, kde jsme měli domluvený program. Osobně bych však navštívila některou z maličkých horských vesniček nebo se prošla krásnou horskou přírodou, či kolem z některých jezer. Organizace poznávací cesty prostřednictvím našeho obchodního partnera, cestovní kanceláře BonTon, byla bezchybná a perfektní.